İçeriğe Geç
Açılış Zili

Mercek Altında3 Eylül Perşembe11 Dk Okuma

Ağ Ekipmanı Üreticisi Ciena Rekor Gelir Açıkladı, Hisse %10 Düştü

Optik ağ ekipmanı üreticisi Ciena çeyrek gelirini %37 artırdı, düzeltilmiş hisse başına kârını %215 büyüttü ve gelecek mali yıl için en az %30 büyüme öngördü. Hisse 354,16 dolardan 320,38 dolara indi; aynı gün Arista %3 yükseldi, Cisco neredeyse değişmedi.

Ciena 3 Eylül sabahı mali yılının üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Gelir 1,67 milyar dolar oldu, geçen yılın aynı çeyreğine göre %37 arttı ve şirketin tarihindeki en yüksek çeyrek geliri olarak kayda geçti. Düzeltilmiş hisse başına kâr 2,11 dolara çıktı; bir yıl öncesine göre %215 artış. Analist beklentisi 1,72 dolardı. Faaliyet kâr oranı %22,5 ile şirket rekoru kırdı ve bir yılda ikiye katlandı. Şirket bununla da kalmayıp gelecek mali yıl için ilk kez rakam verdi: en az %30 büyüme.

Hisse aynı gün 354,16 dolardan 320,38 dolara indi. Düşüş %10'du.

Bu, Ciena'nın üç ay içinde ikinci kez beklentiyi aşıp satılması. 5 Haziran'da ikinci çeyrek sonuçlarından sonra hisse %13,7 düşmüştü. Aradaki fark şu: haziranda bütün sektör onunla birlikte düştü, eylülde düşmedi.

Rekor Kırılan Kalemler

Rakamlarla

1,67 Mr $

Üçüncü çeyrek geliri, yıllık %37 artış

%46,4

Düzeltilmiş brüt kâr oranı, 450 baz puan artış

8,5 Mr $

Çeyrek sonu sipariş defteri

2,11 $

Düzeltilmiş hisse başına kâr, yıllık %215 artış

Rakamların hiçbirinde bir sorun yok. Büyümenin nereden geldiği de belli: doğrudan bulut şirketlerinden gelen gelir %80 arttı, veri merkezi içinde ve çevresinde satılan ürünlerin geliri yıl başından beri dörde katlandı. Optik ağ tarafı %45 büyüdü. Şirketin uzun mesafe hat sistemi RLS ve Waveserver ürün ailesinin ikisi de %55 arttı. Fiber kablonun iki ucuna takılan 800ZR modüllerinin sevkiyatı bir çeyrekte ikiye katlandı.

Şirketin ne sattığını bilmek tabloyu okumayı kolaylaştırıyor. Ciena'nın işi, veri merkezlerini ve şehirleri birbirine bağlayan fiber hatların iki ucundaki donanımı üretmek. Bir uçtaki cihaz elektriksel veriyi ışığa çeviriyor, diğer uçtaki ışığı yeniden veriye çeviriyor; arada yüzlerce kilometre fiber var. Yapay zekâ modellerinin eğitimi tek bir binaya sığmadığı için bu bağlantıların sayısı ve kapasitesi hızla artıyor. Bir hyperscaler yeni bir veri merkezi kurduğunda çipi Nvidia'dan, belleği SK Hynix'ten alıyor; binaları birbirine bağlayan katmanı ise Ciena gibi birkaç şirketten alıyor.

Ciena otuz yıllık bir telekom ekipmanı şirketi. Müşterisi klasik olarak operatörlerdi: AT&T, Verizon, Deutsche Telekom. Şimdi gelirinin yaklaşık yarısı doğrudan hyperscaler'lardan, yani kendi veri merkezini kendi kuran büyük bulut şirketlerinden geliyor. Şirket bir yapay zekâ altyapısı tedarikçisine dönüştü. Piyasa bunu fiyatladı: hisse bilanço öncesinde takip eden on iki aylık kârının yaklaşık 120 katından işlem görüyordu.

Talep Değil Fabrika Sınırlıyor

Bilançonun asıl bilgisi kâr rakamında değil, yönetimin gelecek yıl öngörüsünü nasıl tarif ettiğinde.

Mali 2027 için verilen 8,3-8,4 milyar dolarlık gelir aralığı, CFO Marc Graff'ın ifadesiyle bir taban. CEO Gary Smith telekonferansta bunu açıkça söyledi:

"It would be greater than that if supply was greater.""Tedarik daha fazla olsaydı bu rakam da daha yüksek olurdu."

Graff aynı çağrıda arz ile talebin ne zaman dengeleneceği sorusuna şu yanıtı verdi:

"It is going to be a multi-year journey before supply and demand get back into balance.""Arz ile talebin yeniden dengelenmesi yıllar sürecek bir yolculuk olacak."

Bu iki cümle, sipariş defterindeki rekoru bambaşka bir şeye çevirir. Sipariş defteri çeyrek içinde 7,7 milyar dolardan 8,5 milyar dolara çıktı ve şirket mali yıl sonunda 10 milyar doları aşmasını bekliyor. Defterin bir kısmı 2028 mali yılına ve sonrasına uzanıyor.

Sipariş Defteri, Bir Çeyrekte

7,7 Mr $İkinci çeyrek sonu8,5 Mr $Üçüncü çeyrek sonu+%10,4

Talep sınırlı olsaydı bu tablo iyi haber olurdu. Üretim sınırlıysa anlamı değişir: 8,5 milyar dolarlık defter, şirketin gelecek yılın tamamı için verdiği gelir öngörüsünden zaten büyük. Yani Ciena, bir yıldan fazla süredir sevk edemeyeceği kadar sipariş almış durumda. Yeni bir sipariş geldiğinde gelir öngörüsü yukarı gitmiyor, kuyruk uzuyor.

Darboğaz Ciena'nın kendi fabrikasında da bitmiyor. Optik modüllerin içindeki lazerler sektörün tamamında kıt. Araştırma şirketi TrendForce'un nisan ayındaki değerlendirmesine göre yapay zekâ optik modül pazarı 2025'te 16,5 milyar dolardan 2026'da 26 milyar dolara çıkıyor; kapasite artışının önündeki asıl engel EML ve CW tipi lazerlerin tedariki. Ciena bu yüzden 2029'a kadar uzanan uzun vadeli tedarik anlaşmaları imzaladı ve yatırım harcamasını 250-275 milyon dolarlık bandın üst ucuna çekti.

Zam Yapıldı, Kâr Oranı Yerinde Saydı

Kıtlık olan bir piyasada satıcı fiyat belirler. Graff bunu da doğruladı: müşteriler ürüne ve sözleşmeye göre "high single digits to high teens, low 20s type of price increases""yüksek tek haneli oranlardan yüksek onlu, düşük yirmili oranlara kadar fiyat artışları" görecek. Bazı zamlar mevcut sipariş defterine bile uygulanıyor.

Buna rağmen şirketin mali 2027 için verdiği brüt kâr oranı öngörüsü %45-46. Bu, bu çeyrekte açıklanan %46,4'ün altında ve dördüncü çeyrek için verilen %45 ile aynı bantta. Çift haneli zam yapan bir şirketin kâr oranı neden yerinde sayıyor?

Yani zammın tamamı girdi maliyetindeki artışı karşılıyor. Lazer, bellek ve montaj tarafındaki fiyat artışı, Ciena'nın müşterisine yansıttığı zamla neredeyse birebir örtüşüyor. Şirket daha fazla kâr dolarını hacimden ve fiyattan kazanıyor; kâr oranından kazanmıyor. Buna bir de Kanada gümrük vergisinin çeyrek başına yaklaşık 10 milyon dolarlık yükü ekleniyor.

Bu çeyrekteki %46,4'lük oranın kendisi de göründüğü kadar temiz değil. Şirket, oranın yaklaşık 70 baz puanının geçmişe dönük gümrük vergisi iadelerinden geldiğini açıkladı. Bu tek seferlik kalem çıkarıldığında oran %45,7'ye iner; şirketin öngörüsüne bakınca kalıcı seviyenin burası olduğu anlaşılıyor.

Peki faaliyet kâr oranı mali 2027'de %25-27'ye nasıl çıkıyor? Hesap kapanıyor: 8,35 milyar dolarlık gelirin %45,5'i 3,80 milyar dolar brüt kâr eder; şirketin öngördüğü yaklaşık 1,6 milyar dolarlık faaliyet gideri düşüldüğünde 2,20 milyar dolar, yani %26,3 kalır. Bu 1,6 milyar doların içinde 100 milyon dolarlık ek yatırım var; taban gider yaklaşık 1,5 milyar dolar. Gider bu yıl gelirin dörtte birine yakınken gelecek yıl beşte birine iniyor. Faaliyet kârındaki bütün iyileşme buradan, giderin gelirle birlikte büyümemesinden geliyor. Brüt kâr oranının katkısı sıfır.

Seansın Söylediği

3 Eylül Kapanışında Yüzde Değişim

Ciena-%10,0
Cisco-%0,1
Arista+%3,0

Haziranda Ciena'nın düşüşü sektörü de aşağı çekmişti: Lumentum, Marvell ve Nokia %5'in üzerinde, POET Technologies %7'ye yakın gerilemişti. 3 Eylül'de bu olmadı. Arista %3 artışla 191,65 dolara çıktı, Cisco 109,31 dolarda neredeyse değişmedi, S&P 500 yükseldi.

Bu fark bir bilgi taşıyor. Haziranda piyasa Ciena'nın düşüşünü "optik talebi zayıflıyor" diye okumuştu. Eylülde okumadı, çünkü Ciena talep zayıflığı bildirmedi — tam tersini bildirdi. Geriye tek bir açıklama kalıyor: satılan şey talep değil, hissenin taşıdığı beklenti. 120 kat kârdan işlem gören bir hissede rekor bilanço yetmez; öngörünün de yukarı gitmesi gerekir. Ciena'nın dördüncü çeyrek gelir öngörüsü olan 1,75 milyar dolar ise beklentiyi aşmadı, ona eşitlendi.

CIENCiena Corp
Ciena — bugünden geriye üç ay

Endeksin aynı dönemdeki seyri, düşüşün şirkete özel olduğunu gösteriyor.

QQQInvesco QQQ Trust
Nasdaq 100 ETF — son bir ay

Kronoloji

Kronoloji

  1. 20 Nisan 2026TrendForce, yapay zekâ optik modül pazarının 2026'da 26 milyar dolara çıkacağını, darboğazın lazer tedarikinde olduğunu bildirir.
  2. 5 Haziran 2026Ciena ikinci çeyrekte beklentiyi aşar, hisse %13,7 düşer. Lumentum, Marvell ve Nokia %5'in üzerinde geriler.
  3. 3 Eylül 2026, sabahÜçüncü çeyrek açıklanır: 1,67 milyar dolar gelir, 2,11 dolar düzeltilmiş kâr, 8,5 milyar dolar sipariş defteri.
  4. 3 Eylül 2026, seansHisse 354,16 dolardan 320,38 dolara iner. Arista %3 yükselir.
  5. Aralık 2026Dördüncü çeyrek bilançosu beklenmektedir; şirket sipariş defterinin 10 milyar doları aşmasını öngörüyor.

İki Tarafın Okuması

KonuAlış tarafının okumasıSatış tarafının okuması
Sipariş defteri8,5 milyar dolar, 2028'e uzanıyorSevk edilemeyen sipariş gelir değildir
Kâr oranıMali 2027'de %45-46 korunuyorRekor çeyrekte bile yukarı gitmiyor
Fiyat gücüÇift haneli zam yapılabiliyorZam kâr oranına yansımıyor
Müşteri tabanıDoğrudan bulut geliri %80 arttıİki müşteri çeyrek gelirinin %41,7'si
DeğerlemeGelecek yıl en az %30 büyümeHisse yaklaşık 120 kat kârda

Müşteri yoğunlaşması tablonun en az konuşulan satırı. Çeyrek gelirinin %41,7'si iki müşteriden geldi. Bu iki müşteriden biri yatırım planını altı ay ertelese, 8,5 milyar dolarlık defterin hangi kısmının ne zaman gelire döneceği sorusu tamamen değişir.

Geriye Ne Kaldı

Ciena'nın anlattığı tablo şu: talep iki yıl ileriye kadar dolu, fiyatı belirleyen taraf o, kâr oranı tarihî yüksek seviyede ve gelecek yıl en az %30 büyüyecek. Bunların hepsi doğru. Piyasanın itiraz ettiği yer bunların hiçbiri değil; hangi hızda büyüyeceğine artık müşterinin değil fabrikanın karar veriyor olması.

Fark, iki farklı riskin yer değiştirmesinde. Talebe bağlı bir şirkette risk dışarıdadır: müşteri harcamayı kesebilir, rakip fiyat kırabilir, teknoloji değişebilir. Üretime bağlı bir şirkette risk içeridedir ve daha dar bir soruya iner: kapasite ne zaman açılır, açıldığında hangi maliyetle çalışır. Ciena'nın 2029'a kadar uzanan tedarik anlaşmaları bu riski azaltıyor ama ortadan kaldırmıyor; anlaşma tedarikçinin de kapasite kurmasına bağlı ve o kapasitenin bir kısmı henüz kurulmadı.

Bu, yatırımcı için farklı bir şirket demektir. Talep sınırlı bir şirkette iyi haber, yeni sipariştir. Üretim sınırlı bir şirkette iyi haber, yeni kapasitedir. Ciena'nın önümüzdeki çeyreklerde açıklayacağı en önemli rakam sipariş defteri değil, sevkiyat hacmi ve %45 bandındaki kâr oranının korunup korunmadığı olacak. Yatırım harcamasının banda göre üst uca çekilmesi ve 2029'a uzanan tedarik anlaşmaları, şirketin de bunu böyle gördüğünü gösteriyor.

Bu yazıdaki rakamlar Ciena'nın 3 Eylül 2026 tarihli üçüncü çeyrek sonuç açıklamasına, aynı gün yapılan yatırımcı telekonferansının aktarımlarına ve seans verilerine dayanmaktadır. Yönetim alıntıları telekonferans dökümlerinden birden fazla bağımsız aktarımda örtüşen biçimleriyle alınmıştır. Optik modül pazarına ilişkin veriler TrendForce'un 20 Nisan 2026 tarihli değerlendirmesindendir. İleriye dönük gelir ve kâr oranı rakamları şirket öngörüsüdür, gerçekleşmiş sonuç değildir.