Mercek Altında1 Eylül Salı11 Dk Okuma
Dell'in Sunucu Kâr Oranı İkiye Katlandı: Bellek Zammı İşine Yaradı
Bellek fiyatlarındaki artışın sunucu üreticilerinin kârını eriteceği bekleniyordu. Dell'in altyapı bölümünde faaliyet kâr oranı bunun yerine %8,8'den %15,0'e çıktı; şirket bir çeyrekte 60,9 milyar dolarlık sipariş aldı, 16,4 milyar dolarlık teslimat yaptı.
Ağustos boyunca piyasanın üzerinde uzlaştığı bir beklenti vardı: bellek fiyatlarındaki artış, sunucu ve ağ ekipmanı üreticilerinin kârını eritecekti. 13 Ağustos'ta Cisco 17,3 milyar dolarlık rekor çeyrek geliri ve rekor hisse başına kâr açıkladı, hissesi aynı gün %9,3 düştü; sebep olarak bellek maliyetinin brüt kâr oranını aşağı çekmesi gösterildi. Aynı hafta bellek üreticileri sözleşme fiyatlarını yukarı aldı, sunucu montajcıları liste fiyatlarına zam yaptı.
Dell bu tezin en büyük test vakasıydı. Şirket dünyanın en büyük sunucu montajcılarından biri ve satın aldığı malzeme sepetinin içinde DRAM ile NAND ciddi bir yer tutuyor. 1 Eylül akşamı açıklanan ikinci çeyrek sonuçları tezi doğrulamadı. Altyapı bölümünün faaliyet kâr oranı bir yıl önceki %8,8 seviyesinden %15,0'e çıktı — 6,2 puanlık bir artış.
Rakamlarla
47,0 Mr $
Çeyrek geliri, yıllık %58 artış
%15,0
Altyapı bölümü faaliyet kâr oranı (bir yıl önce %8,8)
60,9 Mr $
Çeyrekte alınan yapay zekâ sunucusu siparişi
95 Mr $
Çeyrek sonunda teslim edilmemiş sipariş
Rakamların tamamı rekor. Gelir 47,0 milyar dolar, yıllık artış %58. Hisse başına kâr 6,34 dolar, yıllık artış %273. Altyapı bölümünün geliri 31,8 milyar dolara çıktı, faaliyet kârı 4,8 milyar dolara. Şirket yıllık gelir öngörüsünü 167 milyar dolardan 192 milyar dolara, hisse başına kâr öngörüsünü 25,50 dolara yükseltti.
Hisse 1 Eylül seansını petrol ve tahvil faizindeki yükselişin bastırdığı bir günde %6,80 düşüşle 425,00 dolardan kapattı. Bilanço kapanıştan sonra geldi. Kapanış sonrası işlemlerde hisse 466,01 dolara çıktı; yani günün kaybını geri aldığı gibi bir önceki günün kapanışının da üzerine geçti.
Seansın kendisi bilançoyla ilgili değildi. 1 Eylül'de ABD ordusunun İran'daki hedeflere yönelik operasyonu duyurulunca petrol fiyatı sıçradı, tahvil faizleri yükseldi ve teknoloji hisseleri gün içinde geniş çaplı satış gördü. Dell'in %6,80'lik düşüşü bu dalganın parçasıydı; bilanço henüz açıklanmamıştı.
Aşağıdaki bölümler seansın değil, bilançonun içine bakıyor.
Montajcı Zincirin Neresinde Durur
Bir yapay zekâ sunucusunun içindeki en pahalı iki kalem hızlandırıcı çip ile bellektir. Montajcı bunların hiçbirini üretmez; satın alır, kasaya yerleştirir, soğutmasını ve güç dağıtımını kurar, test eder, müşteriye teslim eder ve garanti verir. Kattığı değer gerçektir ama sattığı ürünün fiyatının büyük kısmı kendi katmadığı maliyettir.
Bu çeyrekte altyapı bölümünün içindeki dağılım da bunu destekliyor. Yapay zekâ sunucuları 16,4 milyar dolarla ikiye katlandı, ama asıl sıçrama geleneksel sunucu ve ağ tarafında oldu: 10,5 milyar dolar, yıllık %122 artış. Depolama 4,9 milyar dolara çıktı. Clarke bunun sebebini, yapay zekâ ve ajan tabanlı iş akışlarının klasik işlemci gücüne de talep yaratması olarak anlattı. Kâr oranı açısından bu önemli, çünkü geleneksel sunucu ve depolama, hızlandırıcı çip taşıyan sunucudan daha yüksek kâr oranıyla satılır. Yani kâr oranındaki iyileşmenin bir kısmı fiyatlamadan değil, ürün karmasından geldi.
Bu yapı, montajcının kâr oranını yapısal olarak düşük tutar. Dell'in bütün şirket bazında brüt kâr oranı bu çeyrekte %20,9 — bir çip tasarımcısının yarısından az. Buna karşılık aynı yapı, montajcıyı malzeme enflasyonuna karşı beklenenden dayanıklı kılar. Sebebi fiyatlama biçimidir.
Mekanizma: Pahalı Malzeme Kâr Tutarını Büyütür
Montajcı fiyatını genellikle malzeme sepetinin üzerine bir yüzde koyarak belirler. Maliyet artınca fiyat da aynı yüzdeyle artar. Kâr oranı değişmez, ama kâr tutarı malzeme kadar büyür. Ve o birimi satmanın gideri — satışçı, mühendis, muhasebe — malzeme fiyatına bağlı değildir.
Dell'in çeyreğinde olan tam olarak budur, üstelik iki katmanlı olarak. Şirketin brüt kâr oranı bir yıl önceki %18,3'ten %20,9'a çıktı; bu 2,6 puanlık kısım. İkinci ve daha büyük kısım gider tarafından geldi.
Yayımlanan rakamlardan hesap şöyle çıkıyor: geçen yılın aynı çeyreğinde gelir 29,78 milyar dolar, brüt kâr 5,45 milyar dolar, faaliyet kârı 1,78 milyar dolardı — yani faaliyet giderleri 3,67 milyar dolar, gelirin %12,3'ü. Bu çeyrekte gelir 47,0 milyar dolar, brüt kâr 9,8 milyar dolar, faaliyet kârı 5,4 milyar dolar; faaliyet gideri 4,4 milyar dolar, gelirin %9,4'ü. Gider tutarı %20 arttı, gelir %58.
Faaliyet Kâr Oranı Nereden Geldi (puan)
Mali işlerden sorumlu yönetici David Kennedy bunu telekonferansta bir cümleyle özetledi: yıl genelinde faaliyet giderinin gelire oranı yaklaşık %8 olacak, "the lowest level in the company's 42-year history" — "şirketin 42 yıllık tarihindeki en düşük seviye."
Şirketin yatırımcı sunumundaki bir satır bu resmin diğer yüzünü gösteriyor: Dell, DRAM, NAND, işlemci, disk sürücüsü ve olgun süreç parçalarında tedarik kısıtının sürdüğünü, bunu "yapılandırma değişiklikleri ve talep şekillendirme" ile yönettiğini yazıyor. Talep şekillendirme, müşteriyi tedarik edilebilen konfigürasyona yönlendirmek demektir. Yani şirket her siparişi istediği biçimde teslim etmiyor; kıt olan parçanın etrafından dolaşıyor. Bu, kâr oranını koruyan üçüncü bir kaldıraç — ve aynı zamanda talebin ne kadarının gerçekten karşılanabildiğine dair bir soru işareti.
Buradaki fark, aynı malzeme enflasyonunun Cisco'yu neden yaraladığını da açıklıyor. Fiyatını uzun geçerlilik süreli tekliflerle ve liste üzerinden veren bir satıcı, dünün fiyatıyla bugünün maliyetini karşılar. Dell'in bu yılki çeyreklerinde yönetim fiyatları sık sık güncellediklerini anlattı. Aktarımdaki gecikme ne kadar kısaysa, malzeme enflasyonu satıcıyı o kadar az yakar.
Grafik son üç ayın seyrini gösteriyor; 1 Eylül'deki sert düşüş bilançodan önce, seans içindeki genel satış dalgasında oluştu.
Sipariş Nedir, Gelir Nedir
Şirketin duyurduğu en büyük rakam 95 milyar dolarlık teslim edilmemiş sipariş. Bu rakamın ne olduğunu ve ne olmadığını ayırmak gerekiyor.
Sipariş defteri gelir değildir. Muhasebeye girmiş bir satış değil, müşterinin verdiği ve şirketin henüz teslim etmediği talimatların toplamıdır. Gelire dönmesi için üç şeyin olması gerekir: malzemenin tedarik edilmesi, sunucunun üretilip teslim edilmesi, müşterinin ödemesi.
Bu ayrım önemsiz bir muhasebe inceliği değil. Sipariş defteri, şirketin kendi ölçtüğü ve kendi tanımladığı bir büyüklüktür; denetimden geçmiş bir kalem değildir. İçindeki sözleşmelerin ne kadarının kesin teslimat tarihi taşıdığı, ne kadarının iptal edilebilir olduğu ve hangi fiyat koşuluna bağlandığı şirketin açıkladığı bilgiler arasında yok. Defterin büyümesi talebin gücünü gösterir; teslim edilip edilmeyeceğini göstermez.
Zamanlamayı şirketin kendi öngörüsünden çıkarabiliyoruz. Dell bu mali yılda yapay zekâ sunucularından 74 milyar dolar gelir bekliyor. İlk yarıda 32,5 milyar dolarını yazdı; geriye ikinci yarı için 41,5 milyar dolar kalıyor, yani ayda yaklaşık 6,9 milyar dolar. Bu hızda 95 milyar dolarlık defteri boşaltmak yaklaşık on dört ay sürer.
Yapay Zekâ Sunucusu Sipariş Defteri
Bir çeyrekte 60,9 milyar dolarlık sipariş alınırken 16,4 milyar dolarlık teslimat yapıldı. Alınan siparişin teslim edilene oranı 3,7. Baş işletme yöneticisi Jeff Clarke bunun devamının geldiğini söyledi: "our pipeline remains multiples of our backlog" — "potansiyel iş hattımız sipariş defterimizin katları düzeyinde." Şirket yapay zekâ sunucusu müşteri sayısının 6.500'ü aştığını, listede ilaç ve sanayi şirketlerinin de bulunduğunu açıkladı.
Kronoloji
- 13 AğustosCisco rekor çeyrek geliri açıklar, bellek maliyeti gerekçesiyle hisse %9,3 düşer.
- Ağustos ortasıBellek üreticileri sözleşme fiyatlarını yukarı alır, sunucu montajcıları liste fiyatına zam yapar.
- 1 Eylül, seansPetrol ve tahvil faizindeki yükselişle Dell %6,80 düşüşle 425,00 dolardan kapanır.
- 1 Eylül, kapanış sonrasıDell ikinci çeyreği açıklar; altyapı kâr oranı %15,0, yıllık öngörü 192 milyar dolara çıkar.
- 2 Eylül, sabahHisse kapanış sonrası işlemlerde 466,01 dolara ulaşır.
Karşı Taraf
| Lehte | Aleyhte |
|---|---|
| Faaliyet gideri gelirin %8'ine indi, 42 yılın en düşüğü | 95 milyar dolarlık defter bugünün fiyatıyla yazıldı, on dört aya yayılarak teslim edilecek |
| Müşteri sayısı 6.500'ü aştı, ilaç ve sanayi tarafına yayıldı | Kâr oranındaki iyileşmeye geleneksel sunucu ve depolama tarafı da katkı verdi; bu kalemler %122 büyümeyi sürdüremez |
| Kasada 14,2 milyar dolar, borçluluk oranı 0,8 kat | Çeyrek faaliyet nakit akışı 2,2 milyar dolar; şirket aynı çeyrekte 4,3 milyar dolar dağıttı |
| Üçüncü çeyrek geliri 49,0 milyar dolar öngörüldü | Şirket DRAM, NAND, işlemci ve disk tarafında tedarik kısıtı olduğunu, talebi şekillendirerek yönettiğini yazdı |
Sondaki iki satır birlikte okunmalı. Dell'in duyurduğu 8,1 milyar dolarlık "düzeltilmiş serbest nakit akışı" şirketin kendi tanımıdır ve finansman biriminin kalemlerini içerir. Aynı çeyrekte defter usulü faaliyet nakit akışı 2,2 milyar dolar; faaliyet kârı ise 5,4 milyar dolardı. Aradaki fark büyük ölçüde stoğa ve alacağa bağlandı — pahalı bellek satın alıp henüz teslim edilmemiş sunucuların içinde tutmanın maliyeti budur. Nakit akışı ile kâr arasındaki farkın neden açıldığını izlemek, bu tür hızlı büyüyen çeyreklerde kâr rakamını izlemekten daha bilgi verici olabilir.
Geriye Ne Kaldı
Bir montajcının malzeme enflasyonundan zarar görüp görmeyeceği, malzeme fiyatının ne kadar arttığına değil, satıcının fiyatını ne kadar hızlı güncelleyebildiğine bağlı. Dell bu çeyrekte hızlı güncelledi ve kazandı. Elindeki 95 milyar dolarlık defter ise tanımı gereği yavaş bir sözleşmedir: bugün fiyatlanmış, on dört aya yayılarak teslim edilecek. O defterin hangi fiyatla faturalandığı — bugünün mü, teslimat anının mı — bu hikâyenin ikinci yarısını belirleyecek ve şirket bunu açıklamadı.
Bu yazıdaki tüm mali rakamlar Dell Technologies'in 1 Eylül 2026 tarihli ikinci çeyrek bültenine, yatırımcı sunumuna ve telekonferans dökümüne dayanıyor. Faaliyet gideri oranı ve on dört aylık teslimat süresi hesapları, şirketin açıkladığı gelir, kâr ve öngörü rakamlarından tarafımızca türetilmiştir; şirketin duyurduğu kalemler değildir. Hisse fiyatları 2 Eylül 2026 sabahı 04.00 New York saatiyle alınmıştır. Sipariş defterinin fiyatlama koşullarına dair şirketten kamuya açık bir açıklama bulunmuyor.